Tuğçe Balıkçılık Avrupa Yayın Balığı Çiftliği – YAYIN BALIĞI
0 (344) 224 22 22    Ismetpasa Mahallesi Yeni Hükümet Bulvarı Kristal Apartmanı Kat:4 Kahramanmaraş

"Türkiye'nin ilk yayın balığı çiftliği"

Yayın Balığı

Yayın balığı özellikleri ve yetiştiriciliği

Yetiştiriciliğini yaptığımız tür Avrupa yayın balığı (Silirus Glanis)’dir. Doğal yaşam alanları Avrupa ve Türkiye’nin büyük bölümüdür.

Avcı ve etle beslenen bir balık türüdür. Eti çok lezzetlidir. Türkiye’de yetiştiriciliği yapılmadığı için çok yaygın olarak tadı bilinmemektedir. Dünyanın en lezzetli balıkları arasında yer almaktadır.

Yayın balığı yetiştiriciliğini ticari olarak firmamız üretmeyi başarmıştır. Ilık sularda gelişmesi ve yetiştiriciliği başarıyla yapılabilmektedir. Bu özelliğinden dolayı ılık su bulunan baraj ve doğal göllerde yetiştiriciliği rantabl olarak yapılabilir.

Hastalıklara karşı dayanıklılığı diğer türlere göre daha iyi durumdadır. Bu da işletme maliyetlerini düşürmektedir.

"Dünyanın en lezzetli balıkları arasında yer almaktadır"

5 – 28 santigrat derece arasında yaşayabildiği için alabalık gibi belli dönemlerde işletmeyi boşaltma zorunluluğu bulunmamaktadır.

İşletmemizde yetiştiricilik ağ kafeslerde yapılmaktadır. Bunun sonucu olarak yetiştirdiğimiz balıkların etlerinde toprak ve mil kokusu olmamaktadır.

Ayrıca balığın yemden yararlanması alabalık gibidir. Pazar boyu 1,5 – 3 kg civarındadır. Bizim yaptığımız yetiştiricilikte pazar boyuna 14 – 18 ayda gelmektedir.

Tesisimizde yavru üretimi ve yetiştiricilik yapılmaktadır. Yetiştiriciliğimiz ağ kafeslerde ve mono kültür  olarak yapılmaktadır. Yem olarak özel üretim yayın balığı yemi kullanmaktayız.