Tuğçe Balıkçılık Avrupa Yayın Balığı Çiftliği – BASINDA BİZ
0 (344) 224 22 22    Ismetpasa Mahallesi Yeni Hükümet Bulvarı Kristal Apartmanı Kat:4 Kahramanmaraş

"Türkiye'nin ilk yayın balığı çiftliği"

Basında Biz

Yazılı ve görsel medya:

Yazılı ve görsel medyada, yayın balığı üretimimiz, üretim tesisimiz ve bu alan üzerine çalışmalarımızla ilgili çıkan haber ve videolar.

 

Adak yaptığı kısa konuşmada, 2020 yılında kadar uygulanacak olan IPARD II Programının, IPARD I’in başarısını sürdüreceğini belirterek, bu başarıyı sağlayan TKDK yöneticilerine, personeline ve Yönetimi Otoritesi çalışanlarına teşekkür etti.

IPARD II’nin ilk çağrısına 9 bin başvuru

TKDK Başkanı Dr. Ahmet Antalyalı da, 2011’de IPARD’ın ilk çağrısına sadece 41 başvuru geldiğini, 2016’da ise IPARD II’nin ilk çağrısına yaklaşık 9 bin başvuru aldıklarını belirtti. 

Antalyalı, geçtiğimiz dönemde program kapsamında yapılan yatırımların yanı sıra 350 bin tarımsal alet ekipman ve 5 bin 354 traktör alımı gerçekleştiğine dikkati çekerek, genç girişimciler ve kadın yatırımcılara pozitif ayrımcılık yaptıklarını, binin üzerinde kendi işinin sahibi olan kadın yatırımcı tarafından kurulan işletmenin ülke ekonomisine kazandırıldığını vurguladı. Antalyalı, 2017’de yaklaşık 110 milyon avroluk proje ile sözleşme imzalanacağını bildirdi. 

IPARD II programının 2020 yılına kadar süreceğinin altını çizen Antalyalı, IPARD II Programı ile yeni dönemde destek verilen mevcut sektörlere, makine parkları, yumurta tavukçuluğu, fide-fidan, mantar üretimi, manda sütü, manda eti ve kaz yetiştiriciliğinin de eklendiğine dikkati çekti.

Antalyalı, yeni dönemde yenilenebilir enerji yatırımlarının da destek kapsamına alındığının altını çizerek, program kapsamında işletmelerin gerek kendi ihtiyacına yönelik gerekse ticari amaçlı enerji yatırımlarına yüzde 50 ila 65’e varan oranlarda hibe desteği sağlanacağını kaydetti. ​

 

Haberin kaynagı :

Haberin ayrıntıları :

        …başkalarına göre imkânsız olan bu hayali gerçekleştiren girişimciler; Türkiye’yi, dünya balıkçılık sektöründe çok ciddi bir söz sahibi yapacak olan yayın balığı çiftliğinin kuruluş hikâyesini Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetemize anlattı.

        Çiftliğin ortaklarından Mehmet Fazıl Ülgen, “Ben 28 senedir bu mesleğin içerisindeyim. Veteriner hekimim. Son 5-6 yıldan bu yana da yayın balığı yetiştiriciliği ile uğraşıyoruz. Sonuçlarımızı aldık, üretim yapıyoruz. Çok şükür yayın balığı üreticiliğini yeni bir iş dalı haline dönüştürebildik. Türkiye’de ilk yapılan bir çiftlik. Ortağımla birlikte bu işe baş koyduk ve devam ediyoruz. Bir takım sıkıntılar yaşamamıza rağmen iyi sonuçlar çıkacağına inanıyoruz.

        Yayın balığı tesadüfen gözüme takıldı bir araştırma yaptık. Yaklaşık 1,5 yıl filan ön fizibilite çalışması yaptık. Sonra denemelere başladık. Yaklaşık 3-4 sene süren denemelerimizin sonunda da ticari üretim kısmına geçebildik. Çiftliğimizi yapmaya karar verdik. Çiftlik yaptık, kuluçkahane kurduk. Şimdi yeni çiftlikler kuracağız. Seneye çiftliğimizi daha da büyütmeyi düşünüyoruz” dedi.                …devamını oku…

Haberin kaynagı :

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu

Haberin ayrıntıları :

Haberin ayrıntıları :

TKDK KAHRAMANMARAŞ KÜLTÜR BALIĞI YETİŞTİRİCİLİĞİ ALANINDA YATIRIMLARA NİTELİK KAZANDIRIYOR


    Kahramanmaraş ve çevresinin birçok yeri kaynak sularıyla doludur. Su kaynaklarının bolluğu bakımından (km2’ye oranla) Türkiye’de birinci sırada, dünyada üçüncü sırada yer alan bir ilimizdir. İlin her ilçesinde her yerleşim bölgesinde bol miktarda su kaynakları mevcuttur.
     Türkiye’nin en önemli akarsularından biri olan Ceyhan Nehri’nin kaynağı da il sınırları içerisindedir. Türkiye’nin sayılı barajlarından olan Sır Barajı, Menzelet Barajı, Kılavuzlu Barajı, Ayvalı Barajı, Kartalkaya Barajı, Adatepe barajı il sınırları içerisindedir. Akarsuyun bu kadar bol olmasından dolayı Kahramanmaraş’a “ Sular Şehri” demek daha yerinde olur…